I'll be waiting for you in the dark

Nu blir det en snabbis ner på stan för att se ifall ett par shorts finns kvar som jag såg för ett tag sen. Kika på baddräkt med, det behövs innan formen är okej! Nu syns det väl att jag lagt i slingor med va? Tycker håret ser mycket ljusare ut nu än strax efter jag gjorde dom. :)
Förresten.. gör ett litet experiment med mina ögonbryn.. dom syns knappt när jag inte fyller i dom p.g.a att dom växer så glest. Detta antagligen för att jag råkade raka av allt när jag var fjortis, haha, och sen plockat sen dess. Malin sa förra helgen att man inte ska plocka överhuvudtaget på typ en månad, för det gör så att alla hårstrån i det området växer sämre. Nåt sånt var det iallafall, Malin rätta mig om jag har fel nu. :) Jag har inte plockat på minst en vecka iallafall, ska se om jag kan stå ut tre veckor till.. ser redan förjävligt ut när de växer hux flux, men vad gör man inte för att få till dom bättre naturliga om det går!
Idag har jag bara fyllt i brynen med lite ljusbrun skugga, därav att dom ser ut som dom gör på bilden hehe.
Helt rätt! Vad tycker ni?

Rätt rätt rätt! Jobba på och hoppas att lagen går igenom och att andra länder blir inspirerade. Cigg måste ju vara det mest onödiga som nånsin framställts, jag har aldrig ens haft en cigg i munnen och kommer aldrig att ha heller. Är också överkänslig mot röken så när någon röker i närheten av mig svider det i ögon/mun och näsan rinner, har tyvärr svårt att sitta på uteserveringar när man får röka där. Det är ju inte så att snubben vid bordet brevid frågar om det är okej att han tänder en cancerpinne och utsätter mig för passiv rökning en stund direkt...
Ser inte en enda anledning till att röka heller. Man stinker skit i munnen, ökar risken för cancer, skadar andra genom passiv rökning, blir beroende, lever färre år, slösar pengar osv. Var är dom bra grejerna? ;)
Nä tjejer o killar.. sluta röka och bli fräsha! Jag försöker få min mor rökfri så hon åtminstone får ett par år extra i livet och hinner uppleva sina kommande barnbarn och sånt... (när dom nu kommer, många år kvar!)
Colours and patterns

20100429
Vi åkte aldrig till restaurangen igår, ingen orkade gå utanför dörren så vi körde home delivery istället. Finns ett ställe med så himla god Kinamat som blir det givna valet varje gång, hehe.
Nu är det snart dags att säga hejdå till Fredriks föräldrar som åker hem idag och sen blir det ut på prommis... beach 10 känns ganska omöjligt nu skulle jag säga, hehe, men lite ska man väl hinna komma i form. Med tanke på att säsongen redan har börjat liksom.. glad om jag är någorlunda nöjd tills slutet på sommaren!

Gozo


1. Vi var uppe i nån gammal byggnad som jag tyvärr inte kommer ihåg vad det var för nåt, fanns iallafall lite intressant att kika på. 2. Utsikt från färjan. 3. Fredrik i skampålen 4. Liten hamn på Gozo. 5. Gammalt och fint. 6. Fredrik lutar sig ut, snacka om höjdskräck jag hade där. 7. Hamnen på Gozo. 8. Kanoner. 9. Gozo är riktigt turistit, ni ser ju här. Tyvärr var de bara en massa skräp. 10. Fin utsikt bakom mig!
Om ni åker till Malta så tycker jag absolut att ni ska ta en dag och åka över hit till Gozo också. :) Rätt smidigt att komma dit, det går bussar direkt från Sliema /St Julians till färjan, och sen från färjan på Gozo till Victoria som är deras "huvudstad".
Make the sun shine on me

1. Vi var ute och gick lite idag, visade Tigne Point bland annat. 2. Utsikten till Valletta. 3. Marks & Spencer har en liten mataffär i The Point, sjukt god pasta! 4. Jennie ska vi ligga här och steka när du kommer? ;) 5. ♥
Nu ska Fredrik spela fotboll men vi stannar hemma, inte orkar man hänga karln i rövhåret hela tiden. :P Ikväll blir det middag på kanske världens bästa restaurang.. Iallafall Maltas bästa!
Turquoise
Nu ska jag läsa igenom lite bloggar innan det blir mer inlägg

Our first guests have arrived!
Nu avslutar vi kvällen med film!
SM-GULD!




SÅÅÅ NICE! 4-2 i matcher och HV71 har vunnit SM-guld! Vilka sjuka matcher det varit, jämt och spännande varje gång. Det var nästan så jag önskade DIF segern ikväll för att vi skulle få avnjuta en sista match på måndag. Men OM man är glad nu då!! Passar perfekt med grillning och lite fest ikväll! Firaaaaaaaaa :)
Dags att försöka få lite bränna

God morgon! Här har vi varit uppe en timme, suttit i solen på balkongen och ätit frukost och nu ska jag snart möta Malin för att gå och lägga oss på klipporna och sola. Har mycket att göra idag + att dom varnar för regn så det blir ingen heldag på stranden, vi får ta det nästa helg istället. Får ju absolut inte missa match 6 heller som börjar kl 16. Efter det vankas det grillfest!
Bild från i förrgår, idag är det betydligt mer lättklätt. :-)
All the girls at one place
Ikväll är det tjejkväll hos Sofia. De flesta ska nog dricka och gå ut sen men för mig blir det lugnt, det ska vara fint väder imorgon så Fredrik o jag vill komma iväg till nån strand tidigt. Behöver verkligen ligga och steka en dag i solen nu ;) På söndag kommer hans föräldrar ner på besök också så det gäller att få ordning på alla kläder här nu + tvätta. Kul liv va, hehe.

Just so you know
Vad säger ni, nya krafttag imorgon?
MQs nya modell

Jag kan tänka mig att många tjejer jublar när dom läser mejlet från MQ som kom imorse. Jag förstår hysterin över honom som skådis, han kommer bli den bästa vi har i Sverige tillsammans med Noomi Rapace men jag förstår inte vart han är snygg? Han ser ut som alla andra, antagligen stirrar ni er blinda på Frank Wagner-karaktären och inte på snubben själv.
Men men, iallafall så blev det ju katastrof i hockeyn igår. Men vi åt iallafall god kinamat till, det var väl höjdpunkten då hehe. Ny match ikväll och nu måste vi ta det.
It's all in the details
21 april
Annars så skiner solen här, fast det är ändå rätt kallt för det blåser lite. Vart fan är den där liggaochsolaheladagen-värmen? Kom hit nu! Ska iof va riktigt fint ute men jag har ingen superlust att gå ut själv, haha.
Nobody wants to do it on their own, everyone wants to know they're not alone

Jag börjar bli lite irriterad på att Forever21 verkar ha grava problem med att leverera fina skor?! Jag väntar och väntar... knappt några skor får dom in, men mycket snygga tischor och smycken. Dessa ovan skulle jag gärna klicka hem, plånboken är ju bara för söt!
Match 3 ikväll. Tackar fan för att Kanal5 har livestream. Nu hejar vi fram HV71 till svenska mästare!
-

Fråga - Hej! Gud vad härligt det måste vara att bo på malta. Jag har en liten fråga du kanske kan hjälpa mig att svara på; jag ska åka på semester till malta i början av maj, brukar man kunna ligga på stranden då eller är det mer läge att spana in ön i långärmad tröja? :) Hoppas du svarar! kram kram Mia
Svar - Absolut att du kan ligga på stranden i början av maj! Det finns de som redan badar, men om man är badkruka som jag så tar det ett tag till hehe. Vi kan ligga på stranden en del dagar redan nu, det har dock varit ganska dåligt väder för att va såhär års i år. Men dagarna blir iallafall inte sämre. På kvällen kan det dock fortfarande bli kyligt när solen gått ner så en långärmad tröja, kavaj eller liknande är att rekomendera. :)
Men du får inte missa att spana in ön och lite sevärdheter när du ändå är här, finns otroligt fina ställen!

Vadå, har Du färgat håret?
Förresten, de roliga jag skulle visa i fredags var efterbild när jag hade varit hos frissan och lagt i ljusa slingor! Problemet är ju bara att det knappt syns, och allra minst på bild hahaha. Ser ni på bilden nedan liksom? Jag räknade med att bli en hel del ljusare, men nää. Jag antar att frasen "man får vad man betalar för" stämde ganska bra hahaha, sjukt bra ställe vad gäller smink och säkert klippning och så också men inte för färg... jag blev skickad mellan 3-4 olika frisörer och det tog dom TRE timmar att göra det här. En och en halv sa hon innan, men malteser är ju som dom är... (riktigt jäääävla sega!)

Kill me?
Kommer nog förresten hitta mååånga roliga bilder på kameran sen hahaha. Och film.......
16 april
Idag är det full rulle. Vi har lite förfest ikväll med några vänner och måste handla lite grejer till de, ska iväg på en annan sak också snart så jag har brååååtttttt. Vi hörs senare då ska ni få se nåt kul (förhoppningsvis! haha)

I'm glad I'm not going home right now

Jag är glad för att jag inte ska hem till Sverige närmsta dagarna, hehe. Kan inte va kul att jobba på flygplats nu.
Nu är vi positiva här och hoppas att de går över så snart som möjligt! Jennie ska ju komma ner om 2½ vecka liksom :)
A girls best friend

Wednesday

Imma be brilliant with my millions


I can wait forever
Igår åkte jag ut till Sofia i ingenmansland, hittade en massa fynd till lägenheten. Inga kläder dock, inte handlat ett plagg på hur länge? En vecka?...
Uppenbarligen är jag fortfarande inte frisk heller. Kvällarna mår jag piss, varje gång jag sväljer åker det med en en stor potatis och lite taggtråd. Hur fan blir man av med det?

Green Zone
11 april 2010

Bring on some patterns


Första zebraränderna i min garderob. :) Inhandlades på New Yorker (av alla ställen!) i Sverige innan jag åkte ner sist. Inte använd ännu men jag kommer nog ha den många varma dagar i sommar.
Vi var ute en sväng förut, handlade mat och drog en snabbvisit på Zara där vi shoppade snygga shorts åt Fredrik och en hatt åt mig. För övrigt blir det kurering i soffan ikväll och imorgon ska jag fika under dagen, kan ju inte bli sämre nu iallafall så det klarar jag av.
The sun is knocking on my door

Jag ger upp det här med att försöka bli frisk snart, det går verkligen inte bra! Känns inte bättre heller när solen skiner på för fullt ute fast prognosen sa att det skulle bli regn. Jag missar en massa sol ju. :( Men jag ska faktiskt gå utanför dörren idag, blir promenad ända ner till affären för att inhandla något gott att laga till middag ikväll.
Vad gör ni en sån här dag då? Fint väder i Sverige?
Can you paint with all the colors of the wind?

Nu ska jag, såhär glamouröst en fredagskväll, jobba lite och hoppas hoppas på att jag är bättre imorgon. Väderprognosen säger inte längre regn och jag vill vara ute! Ha en fin fredagskväll. ♥
I'll be out by the first snow wearing somebody else's clothes


Smidigt att man hittar en outfit man glömt visa när man ändå är sjuk. Sista dagen i Sverige (29/3). Kavajen och skärpet var nyfyndade då, riktigt fina fynd som kommer bli väl använda.
Summer kommer lite på köpet på bilderna, haha. Jag saknar redan min älskade vovve så mycket! Varför kan inte hon komma på besök precis som vännerna? Hehehe.
We belong to each other

Bustiern från Lindex blev min efter mycket letande och en hel del tur. Den sitter lite konstigt tycker jag men det syns ju inte när man har den under ett plagg. Mycket nöjd över mitt inköp iallafall!
För övrigt - fortfarande sjuk. Blir inte mycket gjort idag inte. Äta nu och hoppas på att superpillren som Fredrik kom med på lunchen ska hjälpa bättre. Dom har gjort underverk förr!
Sick and tired of being sick and tired
I brist på annat slänger jag in en random-bild på mig själv, tog den på Annes 24års-fest för några veckor sedan och det var väl i princip enda bilden på hela kvällen tyvärr! Så ingen outfit från den kvällen.. Men de lilla ni kan se av den suddiga bilden så.. me love örhängena! Köpta här nere i en turistbutik, ibland kan man fynda bra.
Hoppas ni mår bättre än mig! Hörs imorgon ♥

Vill du ha mer trafik till din blogg? Klicka här!
A little bit of inspiration when I'm gone







Put that ring on my finger


Fyndade en ny ring till samlingen häromdagen. För övrigt så vaknade jag upp med halsont och feber imorse, det är kul det! Som tur var är det molnigt och inget väder för att ligga och sola idag, men ändå.. sjuk vill jag ju inte vara! Försökt sovit bort det under förmiddagen utan framgång, nu blir det soffan + gosig filt och spela lite Mario Kart.
It's time for me to make a move


Testade skjortan förut. Me like. Men jag gillar däremot inte hur extra tjock man ser ut i halvslappa byxor med hög midja. Ajaj. Har förresten en ny grej på mig under skjortan också som jag inte hunnit visa än. Ser ni vad det är för nåt? Också köpt i Sverige. Byxorna och hatten är förrsten också nya, haha.
Imorgon blir det klipporna och sola om det är väder för det. Annars ska jag nog ta mig ner på stan och köpa en fin scarf som jag spanat in.
-

Alice: Hej! Undrar vad ni gör på Malta hela dagarna :) Jobbarna ni eller bara lever ni livet?
SVAR: Fredrik jobbar och jag börjar precis plugga lite distans från Sverige nu för att ha något att göra, ett projekt är också på väg att startas men det kan jag inte säga mer än så om. :)

It's so magical, we'd be so fantastico

Can you see my favorite colour
A girl can never have too many shoes


Bättre bild på skorna. Perfekta sommarskor. Det är ju väldigt mycker vår här, vårt väder just nu kan nog jämföras med en svensk sommar hehe.
Har varit uppe ett par timmar redan, ägaren av blocket kom och kollade imorse så igår kväll fick vi städa lägenheten, dammsuga och moppa golv osv. Väldigt rolig fritidssyssla. Nu ligger jag med datorn i sängen och tänkte kika runt efter lite olika vårjackor... inte för att vi behöver vårjackor här nere längre snart, men jag tänkte visa er lite favoriter inför vår/sommar i Sverige iallafall!
You need to be perfect

Inte ens lite mörka ringar under ögonen får man ha längre för tidningarna. Jag undrar hur många där ute som inte har ett uns av mörka ringar eller påsar under ögonen...
Godnatt blir det nu också. Imorgon bitti kommer ägaren av blocket vi bor i hit för att kolla i ett rum där vi fått mögel (herregud, lägenheten är inte ens 2mån gammal och redan mögel. typiskt malta!).
I'm going all in for nude colours


Första köpet idag. Perfekt större vardagsväska, den enda stora jag har här nere är Mullberryn så nu har jag något att byta med. Men vad tycker ni om tofsen på väskan? Håller ni med mig om att den borde tas bort? :)
Over the sea


Hemma efter en dag på stan nu! Lite shopping blev det allt, även fast det som väntat inte blev något från listan. Jeansshorts verkar omöjligt. Återkommer med bilder efter middag. :)
Hörde förresten att det snöar i Sverige idag, haha. Nu är jag extra glad att jag bor här nere!
A girls best friend




Dags att dra ner på stan för lite shopping snart. På listan står ljus hatt & jeansshorts med hög midja men det kommer nog bli omöjligt att hitta, som vanligt. Senare idag visar jag skorna och lite annat jag köpt på senaste. :)
Dinner and friends

Tänkte bara säga god natt och tack för idag. Fortsätt kommentera tävlingsinlägget här om ni vill vara med, ni får nåt mer dygn på er. :) Vi har precis kommit hem från middagen nu, kikade bara in här lite snabbt innan vi ska hoppa i säng!
Ovan ser ni mina nya skor, fina va? Visar en bättre bild imorgon. Fredrik testade min hatt (från H&M herr), jag tycker han passar bra i den! Men ska försöka hitta en liknande i en ljusare färg imorgon.
God natt ♥
I love the sun, the sun doesen't love me

Inga halvnakna bilder här inte ;)

Här på klipporna låg vi

Fy vad skönt det har varit att ligga ute och sola idag, det är nu man uppskattar som mest att man bor här nere! Kokosoljan åkte på men jag har svårt att bli brun så det blev bara en liten rand. Får jobba på det i veckan om vädret håller i sig.
Ikväll blir det middag med Sofia & Pete i deras nya lya. Imorgon shopping med Lisa!
Give me a pair of high waist shorts

Pepparkaksbrun, tack!

Förra sommaren
Everyone wants to win sometime

If your friends are there then everything's all right

You ask and I'll answer

Di: hej.. tänkte fråga hur du gjorde de där mörkblå delarna på dina omgjorda jeansshorts?
Svar: Jag har faktiskt inte gjort någonting själv förutom att klippt av dem, vikt upp kanterna och sytt fast. Det är jeanstyget som sitter innanför slitningarna som syns när jag vikt upp dem, först tyckte jag att det var skitfult men jag börjar ändra mig... hehe.
All day long

Cant you feel the music in the air

Strömmen dog när vi satt på en restaurang här nedanför igår kväll, tur i oturen så var vår mat precis klar. När den inte kommit tillbaka på 1½h så la vi oss i sängen vid 21.30 och somnade, klev upp för en timme sen. Snacka om att vända tillbaka dygnsrytmen, hehe.
Dagens enkla outfit igår, så lite som möjligt för att få så mycket sol som möjligt. :) Nu blir det till att fixa sig snart och så drar vi på shoppingrunda när stan har öppnat!
No one is flawless, after all

Det är inte bara Kissie som använder Photoshop, tyvärr gör ju alla kändisar det med. Kolla vilken otrolig skillnad det är Mariah Careys kropp, hud, hår osv. Jag förstår inte att fejkade bilder kan skapa ett sådant ideal som finns, det är ju inte på riktigt! Kändisarna ser inte ut som vi tror att dom gör, allt händer i datorn.
The sun makes me happy

Här ser ni Valletta på andra sidan...


Vi spenderade eftermiddagen med att sitta i solen och äta glass och njuta av värmen. Det är underbart skönt här nere nu och imorgon blir det att lägga sig i bikinin och försöka få lite färg på den vita kroppen.
What you need for this summer

Jag försöker att hålla stenkoll på vad som kommer in hos Forever21 nu inför min beställning, hehe, jag väntar på att dom ska få in lite riktigt fina skor. Just nu känner jag att en beställning skulle innehålla 80% smycken, speciellt ringar! Iallafall så är den här perfekta långklänningen nyinkommen och jag kan inte bestämma mig för vilken färg jag skulle välja, aprikos eller blå... vilken färg skulle ni valt?
When I'm too lazy to dress up

Face Hunter inspires me.
Vi kom på förut att vi kan ju se en del hockeymatcher på kanal5 play. Perfekt att dom visade HV71 också. Annars har vi ätit hemmagjord hamburgertallrik (veg åt mig) och myst framför tvn. Vi streamade första avsnittet av Sandhamn, det där gänget Johan och co. måste ju vara det töntigaste jag sett på länge! Fyfan vad pinsamma småkillar alltså, hoppas dom skäms när dom ser sig själva nu. Har inte deras mammor haft tid att uppfostra dem eller?
I like it nude


Kanske vårens bästa inköp av skor? Tillsammans med dom här klackarna. Köpta för några veckor sedan i en butik här nere men har glömt att visa er. Plus i kanten också för att dom är härligt bekväma att gå i!
The sun is shining







