Nyårsklackarna

Sneakpeak på nyårsklackarna. Hittade dessa i ett förråd när jag var hemma i höstas, hade glömt bort att jag köpte dom och dom är bara använda två-tre gånger. Lite nytt smink inhandlat, två lager BUS osv. Nu är jag redo för nyår :)
28

Äter tapas och kollar på JVM. Bra onsdag :)
27

Nu är tre dagar med julfirande över! Har fått många fina presenter och precis vad jag önskat mig. :) Fick Wii och Mariokart av mitt ♥ så igår kväll började jag nöta, kör alla 36 banor tre gånger för att låsa upp allt. Tog en paus nyss och körde några race online, vann fast jag körde automat haha.
Var en sväng på stan igår och kollade in rean, kom hem med två baslinnen från BikBok bara. Letar också efter ett par nya byxor och någon cardigan men hittade inget av det. Var hittar man bättre kvalité än H&M/Cubus/Gina osv? MQ är det enda jag kommer på, men där fanns ingenting jag ville ha.
God Jul!
Style by Tyras event på Lobby
Nu har jag fått tummen ur och fixat några bilder från i fredags. Blev inte så bra kvalité, iPhone-kameran var det enda jag hade med mig.
Vi kom dit i tid iallafall, ganska exakt klockan 22 och kön var superlång redan då. Skönt nog fick ju jag VIP-inbjudan av Tyra och tur var det så vi slapp stå i kön. Började med en välkomstdrink i baren som smakade sådär (kräsen), sen gick vi in och slog oss ner vid ett bord i VIP-avdelningen. Satte oss med ett annat par som såg lika ensamma ut som oss, killen var han som producerade Kenza&Tyra show. Strax efter kom det ytterligare tre trevliga tjejer och joinade oss. Trevligt med sällskap, vi trodde först att vi skulle få sitta där själva som två miffon och glo, haha. När jag inte kände fler än Tyra och Beata, som såklart hade fullt upp, vet man ju aldrig. :)
Efter tolvslaget blev det först en dansuppvisning av några tjejer och sen modevisning samtidigt som Roshana (från Idol) sjöng. Riktigt bra show! Det visades många fina plagg och själv vill jag helst komma åt de svarta byxorna som givetvis är slutsålda. Dricka kom det in i stora lass, först vinflaskor och sen fylldes det på med drinkar hela tiden. Vet man inte när man ska sluta dricka så hade det lätt kunnat bli karatefylla2k där, haha.
Tycker det var ett väldigt bra uppstyrt event, speciellt för att vara första gången! Dom hade fixat så himla bra i VIP:en och man får tacka för att man blev inbjuden. :) Det skönaste var att kunna sitta ner och inte behöva knuffas och trängas. Plus i kanten för all dricka det bjöds på såklart. Och för VIP-goodiebagen! Slänger upp en bild på innehållet i den imorgon.

Fin bild på fin kille, fattas bara ett litet leende :) I bakgrunden sitter en kille som frågade Ludwig lite snyggt om han hade någon profil på QX, haha.





Memories
Det tog ett par månader innan vi började skriva på fejjan, sen några veckor innan vi träffades och efter det rullade det på. Tycker det är så fascinerande, från den kvällen när jag inget anade till det som vi har idag. :) ♥


Fjärde advent
Blev en sväng till Valbo med Hanna för att köpa sista julklapparna idag, nu är allt köpt förutom det allra svåraste.. min systers man. Vafan ska jag köpa? Står helt still. Har iallafall pustat ut angående Ludwigs klappar, kom till sist på något som var konstigt att jag inte tänkt på innan! Sen har jag några andra roliga grejer med. :)
Nu längtar jag till onsdag då vi åker till Norrköping/Finny. Ska bli så skönt att träffa Angelica igen och förutom det så har en vän som bor på Sri Lanka kommit hem över jul, så henne ska jag också hinna med att träffa innan fredag. Sen blir det lite klippa och färga hår också. Lär bli en del planering onsdag, torsdag och fredag för att hinna med allt. Vi åker hem på julaftonskvällen och sen kan det dröja innan jag åker ner igen...
17

14
Ska åka och köpa en julgran om en liten stund och sen ska den kläs ikväll.. första gången jag kommer ha en plastgran. Men usch och fy, sist jag hade en riktig gran (innan Malta) fick jag en jävla massa spindlar på köpet, så jag tror jag skippar det nu! Blir en lite mindre variant också för det är redan så trångt här hemma.
På fredag blir det en tripp till Stockholm, fick VIP-invite till Stylebytyras event på Lobby så man får ju passa på. Min fina sambo följer med och så drar vi nog vidare till Cosmopol efteråt. Nyktert så vi kan åka hem framåt morgonen.
Ja och sen är det jul och nyår.. nyårsklänningen kan ju vara största i-landsproblemet just nu. Samt att jag är så jävla blek, får börja missbruka BUS i god tid innan.
GRIMM

Ny serie som jag fastnat för, har nyss börjat sändas i USA och den sjätte episoden kom häromdagen. Gillar inte fantasy i vanliga fall men Grimm blir ett undantag. Den slår inte GG och White Collar, men å andra sidan tror jag inte att jag någonsin kommer hitta en serie som gör det.
IMDB.
8

6
Vinet gick åt och det märktes. Folk drack sprit och blev fullare än vanligt. Allt som allt en riktigt bra kväll! Blev knappt några bilder, däremot hysteriskt roliga filmer på Henka men dom kommer aldrig upp här, haha.


Såhär nykter var jag då.. japp!
Oväntat besök
Blev en sväng till Brända Bocken och lite nattkäk sen stupade killarna i säng och jag låg vaken som vanligt ett tag. Idag blir det förfest här sen utgång! Tänkte inte snåla på vinet ikväll... :)

Henka & jag på Elmia i våras

På min 25års-fest
1

Wohooo, ikväll ska jag få hoppa ur mjukisarna och dra på mig finare kläder, sminka mig och vara social! Inte 100% frisk så det blir en lugn kväll, men jag känner verkligen att jag behöver komma ut lite.

